Rosacea (růžovka) a kuperóza

Kuperóza je nepříjemný kožní projev, projevuje se zarudnutím, suchostí a citlivostí pleti.  Zarudnutí je důsledkem rozšířených žilek, když se pleť rychle prokrví. Následně se ale nestáhnou, jako by tomu bylo u normální pleti.  Nejčastěji se tento problém vyskytuje u žen se suchou  a velmi tenkou pokožkou. Bohužel v něm jistou úlohu hraje i dědičnost. Od běžného podráždění se kuperóza liší tím, že zčervenání trvá podstatně déle (hodiny, dny..) V raných stádiích se může zčervenání objevit a zase zmizet, později však zarudnutí může být na pleti viditelné nepřetržitě. 

Takto poškozená pokožka může přejít do stádia zvaného rosacea (růžovka). To už je vážnější onemocnění kůže, projevuje se záněty (které se mohou často zaměňovat s akné) a otoky. Pokud je tento stav neléčený, přechází do chronického zánětu kůže a výsledkem jsou trvalé změny včetně jizev a nevzhledného zbytnění tkáně. Toto kožní onemocnění není nebezpečné, ale protože se vyskytuje výhradně v obličeji (typicky v oblasti nosu, tváří, středu čela a bradě) přirozeně značně snižuje sebevědomí postiženého.

Na vzniku rosacey  se podílí více faktorů. Významná je jak už bylo řečeno genetická dispozice, další rizika jsou porucha kožní bariéry (některé výzkumy naznačují souvislosti s přítomností určitých mikrobů - např. Demodex folliculorum), UV záření. Průběh rosacey může být zhoršován i současným onemocněním zažívacího traktu a jater. Při podezření na rosaceu musí vždy diagnózu potvrdit lékař a léčbu vést dermatolog. Důležitá jsou ale také režimová opatření spolu s racionální a pravidelnou kosmetickou péčí.

Faktory, která zhoršují všechna stádia rosacey  a kuperózy :

- sluneční záření - patří mezi hlavní faktory. Proto jsou doporučené krémy s UV filtry (například DECONGENESIA CC krém SPF 20)

- náhlé a prudké změny teploty - např.v zimě z přechodu ze zimy do tepla nebo naopak v létě odchod z klimatizovaných prostor jsou rizikem. Nevhodné jsou také horké koupele a sauny.

- jídlo - vyhýbáme se silně kořeněným a horkým jídlům,horkým nápojům, kávě, alkoholu, červenému vínu, přezrálým a aromatickým sýrům, jogurtu, slanině..

- psychologické faktory (hněv nebo stres) - stresové hormony vyvolávají v pleti zánětlivé procesy..

- nevhodná kosmetika - parfémovaná, s vyšším obsahem alkoholu, zubní pasty s fluoridy, kortikoidy..

- různé další alergeny - např. pyly, výfukové plyny, cigaretový kouř, vlhkost a znečištění vzduchu..

Samozřejmě u kuperózy a rosacey platí více než jinde zlaté pravidlo, že důležité je těmto projevům předcházet a při již při prvních příznacích pečovat a udržovat pleť v přijatelném stavu. Žilky sice lze odstranit laserem, ale při nesprávné péči se mohou znovu objevit další.

Kromě upravení životosprávy a vyhýbání se rizikových faktorů je také třeba o pleť pravidelně pečovat - je třeba chránit ji před slunečním zářením a používat proto přípravky s ochranným faktorem minimálně 20.  Dále je důležité nedráždit pleť nešetrným čistěním a masážemi, v případě krémů aplikovat jen ty, jež jsou určeny na citlivou pleť. Ideální je ovšem v tomto případě používat kosmetiku určenou přímo na pleť postiženou kuperózou.

Kosmetika vhodná pro pravidelnou domácí péči:

Základem je DECONGENESIA CC krém SPF 20, který spojuje vlastnosti bohatého regeneračního krému s výživným pleťovým sérem a díky SPF 20 zaručí důležitou ochranu před UV zářením.

 Emulze v/o, účinné látky: extrakt kmenových buňek Echinacea, bioflavonidy, kinetin a hesperedin.

-redukuje zčervenání pleti

-zabraňuje praskání drobných cévek v kůži

-zlepšuje proudění krve v kožních cévách

-chrání pleť před negativními účinky UV záření

V případě, že jsou žilky výraznější, doporučujeme spojit krém s amulemi Micro Ampoules Venetictine a pro vnitřní výživu výživový doplněk RejuDerm, který bojuje proti kuperóze zevnitř a díky hesperedinu stabilizuje žilní stěnu a působí tak proti rozšířeným žilkám v pleti. Dále jsou vhodné krémy Renovia noční a Renovia denní a 100% kyselina hyaluronová denní a na čištění pleti speciální micelární odličovač.

Salonní péče - kůra DECONGENESIA proti rozšířeným cévkám:

šetrné odlíčení, enzymový peeling, DECONGENESIA sérum, zklidňující maska BIO, mořská alginátová maska proti rozšířeným cévkám BIO CPK, denní krém